U volonterskom programu Dunavskih dijaloga 2016, čiji je glavni cilj bio približavanje savremene umetnosti široj javnosti učestvovalo petnaest volonetera iz Novog Sada (Srbija) i tri iz Temišvara (Rumunija). Trodnevni set radionica održan u periodu od 28. do 30. avgusta u prostorijama EU info point-a, vodila je Anouk Lederlé, menadžerka u kulturi iz Francuske. Cilj je bio približavanje volonterima teme i programa festivala, kao i upoznavanje volontera sa umetnicima i njihovim delima, kako bi se osposobili za samostalno vođenje publike kroz izložbe. U radionicama su učestvovali: Sava Stepanov, umetnički direktor Festivala, Uroš Weinberger, umetnik iz Slovenije, Christian Cap i Michael Endlicher, umetnici iz Austrije.
U periodu od 29. avgusta do 10. septembra volonteri su obavljali funkciju kustosa u svim izložbenim prostorima. Koordinator volonterskog programa je bila Aleksnadra Latinović, dok je Milica Mandić bila zadužena za komunikaciju sa volonterima i definisanje rasporeda dežurstava.
Volonterski program pored umreženja lokalnih volontera ima i međunarodnu dimenziju s obzirom da su u programu učestvovali volonteri iz Rumunije koji su sa lokalnim volonterima podelili svoje iskustvo volontiranja na umetničkom projektu ART IN COUNTERS koji je održan 2015. godine u Temišvaru.